foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

www.optirex.hu

Látószög a nagyvilágra!


A Curiosity marsjárónak köszönhetően a kutatók nitrát nyomait találták a marsi kőzetekben. Az élőlények alapvető tápanyagai a nitrogénvegyületek a Földön. A szerves szénre vadásznak a kutatók, mivel ezekből kialakulhatnak és emellett ezeket az élőlények fel is tudják használni. A nitrogén elengedhetetlen szerepet játszik az életben.



A kőzetekben nitrátok - A kutatók megvizsgálták a marsjáróban lévő SAM berendezés által feldolgozott adatokat. Ezek a minták a leszállóhely közelében voltak, amik üledékek és agyagpala darabjai. Ezek a helyek már régebben is kedvező hatásúak voltak a marsi élet kialakulására. Találtak már itt víz által átalakított ásványokat valamint vegyületeket is. Ezeket a feltételezéseket alátámasztották a kőzetekben talált nitrogénvegyületek friss elemzései.

A felhevített kőzetmintákból keletkezett gázokat elemezték a kutatók. Jelentős mennyiségű nitrogén-monoxidra bukkantak, amelyek nitrátokból származnak, melyek a hevítés előtt még jelen is voltak. Gondosan kivonták a szennyeződés mennyiségét, ami a marsjáróból származnak, ám még így is jelentős mennyiségű nitrogén maradt. A nitrogén e mennyisége megfelel a Föld rendkívül száraz helyein is. Az élőlények a nitrátokból könnyebben nitrogénhez tudnak jutni. Két atomból álló molekulák alkotják a légkörben lévő nitrogéneket, melyekben az atomokat járom kötés tartja össze. Ami megnehezíti a molekulák szétszakítását. A nitrátok már viszont könnyebben szétszakíthatóak, mivel bennük egyszeres vagy kétszeres kötésekkel kapcsolódnak az oxigénhez. A Földön a nitrátok zömét élőlények állítják elő. A Mars esetében úgy gondolják, hogy hősokk hatására jöttek létre a nitrátok. Ehhez hasonló hősokkokat okoznak például a villámlások is. További vizsgálatokat fognak végezni a Marssal kapcsolatban.